W Polsce działa już 17. legalnych bukmacherów. Jeśli chodzi o standardy europejskie, to jesteśmy w czołówce i nasz system gier bukmacherskich rozwija się bardzo szybko. Gdy mamy do czynienia z tak prężnie rozwijająca się branżą, to powinny mieć one sprecyzowane regulacje prawne, które zbiorą wszystkie zasady w jeden dokument. I właśnie do tego zabrała się władza w 2017 roku, kiedy postanowili wprowadzić oni nowelizację do Ustawy Hazardowej. Od tego momentu mamy jasno określone warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać od Ministerstwa Finansów specjalną licencję. Z tego powodu wiele stron internetowych, które nie zdecydowały się dostosować do reguł ustawy, musiały zniknąć z naszego rynku, ponieważ ich działanie stało się niezgodne z prawem. Aby otrzymać pozwolenie każda firma, która chce organizować zakłady bukmacherskie musi między innymi posiadać polską domenę strony internetowej i odprowadzać podatki w naszym kraju. Poza tym, każdy bukmacher musi prowadzić weryfikację konta bukmacherskiego. I to właśnie nią się dzisiaj zajmiemy. W poniższym artykule dowiecie się wszystkiego, co związane właśnie w weryfikowaniem kont typerów.

Weryfikacja konta bukmacherskiego - czym jest i jak wygląda
Weryfikacja konta bukmacherskiego – czym jest i jak wygląda

Czym jest weryfikacja konta bukmacherskiego?

Weryfikacja konta wywodzi się właśnie z Ustawy Hazardowej. Ministerstwo Finansów postanowiło, że jest to niezbędny wymóg przy otrzymaniu licencji przez bukmacherów. Chodzi im o to, aby w grach hazardowych nie brały udziału przede wszystkim dzieci i młodzież poniżej wieku pełnoletniości. Poza tym weryfikacja powstała po to, aby zapobiegać wszelkiego rodzaju oszustwom. Jak wiemy, praktycznie każdy bukmacher posiada wysokie promocje i bonusy dla nowo zarejestrowanych graczy. Gdybyśmy nie byli sprawdzani, to na pewno wiele osób próbowałoby zakładać kilka kont, aby otrzymać kilka bonusów dla nowych graczy. Ważne jest również to, aby weryfikować osoby, które mają zakaz korzystania z usług bukmacherskich w wyniku swoich poprzednich działań, które były niezgodne z regulaminem poszczególnych bukmacherów. Podsumowując, proces weryfikacji spełnia szereg ważnych funkcji. Właśnie dlatego każdy z graczy jest sprawdzany pod kilkoma względami przez bukmacherów. Z drugiej strony dzięki temu, że jesteśmy sprawdzani, to możemy czuć się pewni, że bierzemy udział w profesjonalnych i legalnych zakładach bukmacherskich.

STS bonus bez depozytu
STS bonus bez depozytu

Jak wygląda weryfikacja konta?

Proces weryfikacji następuje w momencie, kiedy zdecydujemy się zarejestrować konto u danego bukmachera. Po wejściu w zakładkę załóż konto musimy przejść przez kilka kroków, aby posiadać takie konto. Na początku musimy podać swoje podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko, numer telefonu, E-mail, numer konta bankowego, numer PESEL, a także dokument tożsamości potwierdzający to, kim jesteśmy. Warto również wspomnieć o tym, że większość bukmacherów daje możliwość skorzystania z kodu promocyjnego na start. Wystarczy śledzić czy to strony bukmacherów w social mediach, czy chociażby strony internetowe o tematyce bukmacherskiej. Gdy złapiemy już odpowiednie słowo, które jest kodem do danego bukmachera, wystarczy wpisać je w rubryce „ posiadam kod rabatowy” i automatycznie, po zweryfikowaniu naszego konta, przypisana kwota do danego bonusu zostaje przelana nam na konto bonusowe. Następnie wystarczy tylko spełnić wszystkie warunki bukmachera dotyczące obrotu i możemy cieszyć się z dodatkowych pieniędzy zupełnie za darmo. Kiedy to wszystko mamy za sobą, musimy dać chwilę bukmacherowi, który musi sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki, dzięki którym możemy zostać pozytywnie zweryfikowani. Oczywiście, gdy mamy ukończone 18 lat i podaliśmy wszystkie dane zgodnie z prawdą, to nie mamy się czym przejmować, tylko chwilę poczekać. Gdy tylko będziemy mogli już obstawiać, to bukmacher poinformuje nas mailowo, lub telefonicznie za pomocą SMS. Za moment przedstawimy, jakie dokumenty można wykorzystać przy weryfikacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do zweryfikowania konta?

Czas przejść do jednej z ważniejszych kwestii dotyczących samej weryfikacji. Każdy z nas, aby przejść pomyślnie ten proces, musi wstawić zdjęcie lub skan swojego dokumentu tożsamości. Możemy wykorzystać kilka dokumentów, ważne by był tam nasz numer PESEL, imię z nazwiskiem i adres zamieszkania. Zatem możemy skorzystać zarówno z paszportu, dowodu osobistego i prawa jazdy. Te ostatnie nie jest jednak honorowane u każdego bukmachera i należy sprawdzić to podczas samej rejestracji. Poza tym wszystkie z nich będę honorowane i pozwolą dokończyć nam weryfikację. Tak naprawdę jest to jedyna rzecz podczas rejestracji, która może sprawić nieco pracy. Musimy wgrać zdjęcie dokumentu z obydwu stron w taki sposób, aby wszystko było dobrze widoczne i zdjęcia były w świetnej jakości. Warto dodać, że jeżeli nie chcemy, aby reszta naszych danych była widoczna, to możemy w każdym prostym programie graficznym zakryć niepotrzebne dane przy weryfikacji. Jeśli chodzi o samo zakładanie konta to możemy zrobić to również w punkcie stacjonarnym danego bukmachera. Wtedy proces rejestracji odbywa się w nieco inny sposób, ponieważ wszystkim zajmuje się osoba pracująca u bukmachera. Wystarczy że podamy wszystkie nasze dane i przekażemy dokument do zrobienia skanu i wszystko będzie gotowe. Jednak z doświadczenia wiemy, że wygodniej jest to zrobić w domu, przy użyciu strony internetowej i aparatu fotograficznego. 

Obstawianie bez dowodu
Obstawianie bez dowodu

Ile trwa zweryfikowanie konta bukmacherskiego?

Gdy przebrniemy już przez wpisanie wszystkich naszych danych i wgramy w odpowiedni sposób zdjęcie naszego dokumentu tożsamości, to pozostaje nam już tylko czekać na zaakceptowanie naszej weryfikacji i dołączenie do grona typerów poszczególnego bukmachera. Sama rejestracja trwa około 5-10 minut. Jeśli chodzi o czas, który musi upłynąć żebyśmy zostali zweryfikowani, to wygląda to różnie. Niektórzy wprowadzili szybką rejestrację, nawet w 15 minut, u kolejnych czeka się nieco dłużej. Oczywiście te informacje również znajdziemy na stronach każdego z bukmacherów. Mimo wszystko pełny proces założenia konta trwa stosunkowo krótko, a co za tym idzie, będziemy mogli bardzo szybko rozpocząć typowanie.

Czy nasze dane są bezpieczne?

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa naszych danych, to ona szczególnie budzi największe wątpliwości wśród osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tego typu stronami i nie obstawiały zakładów bukmacherskich. Możemy usłyszeć wiele głosów, które wypowiadają się bardzo sceptycznie na temat ujawniania swoich danych, a co dopiero zdjęć dokumentu tożsamości czy podawania numeru konta. Jeśli chodzi o konto bankowe, to jego numer jest potrzebny bukmacherowi po to, aby było wiadomo z i na jakie konto będą przelewane środki. Szczególnie ważne dla graczy powinno być to, że bez naszego numeru konta nie dostaniemy przelewu od bukmachera w przypadku wygranej. Jeśli chodzi o skan dokumentu tożsamości, to możemy być pewni, że jest on przechowywany i szyfrowany za pomocą odpowiednich zabezpieczeń przypominających te, które działają w największych bankach. Potwierdzenie naszych danych jest tak naprawdę bukmacherom potrzebne tylko na początku, podczas weryfikacji. Później w żadnym stopniu one się nie przydają i często, przez wielu bukmacherów są po prostu usuwane. Nie musimy więc w żadnym stopniu się o to martwić. Jeśli mamy do czynienia z legalnym bukmacherem, to nie ma możliwości, żeby nasze dane zostały wykorzystane do innych celów niż weryfikacja konta bukmacherskiego. 

Czy możemy grać bez zweryfikowania konta?

Istnieje również możliwość założenia konta tymczasowego u praktycznie każdego z bukmacherów. W tym wypadku wystarczy, że podamy podstawowe dane, a konto zostanie nam założone bez jakiejkolwiek weryfikacji i skanu dokumentu tożsamości. Różni się ono jednak możliwościami i niepełną ofertą, od tych, które przeszły całkowitą weryfikację. Osoby posiadające konto tymczasowe mogą typować wszystkie dyscypliny i wszystkie sporty, jednak mają ograniczony zakres obrotu stawkami. U niektórych bukmacherów jest to tylko 1000 złotych, ale dochodzi nawet do 5000. Jednak to, co najważniejsze dotyczy tego, że nie mamy możliwości wypłaty gotówki z konta depozytowego. Oznacza to, że nawet jeśli posiadamy sporą sumę u bukmachera, to wyjmiemy ją dopiero po ukończeniu weryfikacji. Średnio konta tymczasowe są otwarte przez 30-120 dni. Potem zostają przez bukmacherów usuwane i tracimy wszystkie środki, które na nim zebraliśmy.

Oczywiście drugim aspektem jest obstawianie bez weryfikacji konta, jednak u bukmacherów, którzy licencji nie mają. Nie będziemy się rozpisywać na ten temat, ponieważ jest to oczywiście nielegalne w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, jakie konsekwencje na nas czekają, gdy obstawiamy u takiego bukmachera bez licencji. Gdy zostaniemy złapani przez odpowiednie organy, będziemy musieli zwrócić wszystkie swoje wygrane i zapłacić sporo dodatkowo. Nawet 720 stawek dziennych, przy których minimalna to około 67 złotych. Poza tym grożą nam nawet 3 lata więzienia. Właśnie dlatego warto jednak przejść przez proces rejestracji i weryfikacji konta u naszych legalnych bukmacherów i obstawiać ze spokojną głową. Mamy taki wybór na naszym rodzimym rynku, że grzechem byłoby nie korzystać ze świetnych ofert i bonusów u naszych bukmacherów.

Weryfikacja danych przez bukmachera
Weryfikacja danych przez bukmachera

Ważna rola weryfikacji konta bukmacherskiego 

Podsumowując samo założenie na temat weryfikacji konta bukmacherskiego, to musimy przyznać, że jest ono jak najbardziej prawidłowe. Dzięki temu wykluczymy osoby, które nie powinny obstawiać. Szczególnie chodzi o nieletnich, ponieważ wielu ekspertów tłumaczy, że łatwo w młodym wieku o uzależnienie, więc ryzyko trzeba ograniczać. Sama weryfikacja przyszłych typerów nic nie kosztuje i nie zajmuje sporo czasu, a tylko usprawnia świetnie działającą branże w naszym kraju. Jedynie gracze muszą się przyzwyczaić do tego, że musimy wstawić tam zdjęcie swojego dokumentu tożsamości. Jeszcze raz przekonujemy, że są one tam w 100% bezpieczne. Najważniejsze jest to, że podejście bukmachera jest jak najbardziej profesjonalne, a dzięki temu my – typerzy możemy spokojnie i zgodnie z prawem typować zakłady bukmacherskie.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.